Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir? Aloe Vera Faydaları Neler? ( Aloe Vera Rehberi )

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Çiçek Bakımı / Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir? Aloe Vera Faydaları Neler? ( Aloe Vera Rehberi )

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir? Aloe Vera Faydaları Neler? ( Aloe Vera Rehberi )

Aloe Vera nasıl yetiştirilir?Aloe Vera faydaları nelerdir? Aloe Vera ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve Aloe Vera ile ilgili bilinmeyen özellikleri

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir Aloe Vera Faydaları Neler Aloe Vera Rehberi
tarihinde eklendi

Faydalı bitkiler arasında adı neredeyse her yerde karşımıza çıkan Aloe Vera, evde yetiştirilen bitkiler arasında oldukça popüler. Bugün yazımızda merak edenler için Aloe Vera nasıl yetiştirilir?Aloe Vera faydaları nelerdir? gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve Aloe Vera ile ilgili bilinmeyen özelliklere yer veriyoruz.

Son yıllarda özellikle cilt bakımı ve güzellik alanında adını sıkça duyduğumuz bir bitki var, Aloe Vera. Peki nedir bu Aloe Vera faydaları neler, nasıl yetişir?

Cilt bakımı ve güzellik ürünlerinde son yıllarda nereyse herkesin dilinde olan bu yararlı bitki Aloe cinsinden gelen bir bitkidir. Söz konusu şifalı bitkilerse listenin ilk sıralarında yer alan Aloe Vera, aynı zamanda evde yetiştirebilen ve bakımı kolay bir bitkidir.

Aloe Vera bitkisi hakkında biraz daha detay verecek olursak, Afrika kökenli bir bitki olduğunu, dikenli yapraklara sahip ve çok çiçeklenmeyen bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Aloe Vera bitkisi çok fazla çiçeklenmez, çiçekleri sarı renkte olan bu bitki en fazla 2 yada 3 defa çiçek açar.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir Aloe Vera Faydaları Neler Aloe Vera Rehberi

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir Aloe Vera Faydaları Neler Aloe Vera Rehberi

Aloe Veraların genelde boyları çok uzamaz, fakat nadirde olsa uzun boylara çıkabilirler. Bitkinin yaprakları etli ve uzundur. Aloe Vera yapraklarının içi jel ile doludur, ve yapraklar aynı zamanda suludur. Yaprakları kılıç şeklinde uzayan bu bitki kenarları dikenlerle çevrilidir. Aloe Vera bitkisi aynı zamanda tarih boyunca ölümsüzlük bitkisi yada çöl zambağı olarak ta anılmıştır. Ülkemizde ise Tıbbı sarısabır olarak duyabilirsiniz.

Bu şifalı bitki tarih boyunca çeşitli tedavilerde kullanılmıştır. Eski mısırlılar Aloe Verayı genelde enfeksiyon ve yanık tedavileri için kullanırmış. Tabi ki bu bitkinin zaman içinde keşfedilen faydalarından dolayı daha başka bir çok tedavide kullanılmaya başlanmıştır. Yazımızın devamında Aloe Vera faydaları neler, nerelerde ve nasıl kullanılır detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aloe Vera faydaları neler? Aloe Vera nerelerde ve nasıl kullanılır?

Aloe Vera bitkisi içinde çeşitli vitaminler, mineraller, enzimler ve amino asitler içeren bir bitkidir. Bu anlamda Aloe Veranın tam bir şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu derece yararlı temel yağlar ve enzimler barındırması onu bir çok hastalıkta aranan bir şifa bitkisi haline getiriyor. Peki Aloe Vera faydaları neler? Aloe Vera hangi tedaviler için kullanılıyor?

Aloe Vera Faydaları neler?

 • Yazımızın başında eski Mısırlıların bu bitkiyi yanık ve enfeksiyon tedavilerinde kullandığından bahsetmiştik. Aloe Vera bitkisi özellikle yara ve iltihaplı deri tedavilerinde sıkça kullanılan bir bitkidir.
 • Cilt bakımı ve güzellik alanlarında sıkça adını duyduğumuz Aloe Vera, cildi yumuşatır ve nemlendirir ve cildin pH oranını dengeler. Bu noktada en çok satılan cilt ürünlerine baktığımızda Aloe Vera içeriğine sahip olduklarını görebiliriz.
 • Aloe Vera aynı zamanda mantar ve uçuk gibi cilt sorunlarına iyi gelen bir bitkidir. Özellikle sedef hastalığı tedavisinde ilk akla gelen şifalı bitkilerden biridir.
 • Cilt bakımı konusunda bir çok faydası olan Aloe Vera cilt gözeneklerini temizlemesiyle bilinir. Diğer bir özelliği ise doğal toksit arındırıcı olmasıdır.
 • Aloe Vera aynı zamanda cildin yaşlanmasını belli oranda yavaşlatır ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir.
 • Yararları saymakla bitmeyen Aloe Vera aynı zamanda her türlü yanık tedavisinde cildi onarıcı özelliği ile bilinir.
 • Bazı kaynaklarda bu bitkinin Çin’de kemik erimesi tedavisinde kullandığı belirtilir.
 • Aloe Vera aynı zamanda tam anlamıyla bir doğal saç bakım kürü olarak bilinir. Düzenli olarak kullanıldığında saçların parlaklığını arttırır, yumuşatır ve güçlendirir.
 • Aloe Vera ayrıca balgam sökücü özelliğe sahiptir. Sarılık ve karaciğer rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılabiliyor.
 • Son olarak Aloe Vera bitkisinin metabolizmayı güçlendirdiğini ve sindirim sistemine iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Aloe Vera nasıl ve nerelerde kullanılabilir?

Aloe Vera yararları saymakla bitmeyen bir bitki olmasından dolayı kullanım alanı da dolayısıyla oldukça geniş. Tabi ki kullanım alanı kadar kullanım şekilleri de farklılık gösterebiliyor. Peki  Aloe Vera nasıl kullanılır? Aloe Vera nasıl uygulanır?

Aloe Vera bir çok farklı şekilde kullanılabilir, bunlar arasına ağız yolu, krem yada jel gibi kullanım şekilleri vardır. Genel olarak kullanma yöntemi ise dallarını keserek cilt bakımı amaçlı kullanılmasıdır. Bu noktada yaprakların dibinden kesilmesi gerekir ve dikenleri ayıklanmalıdır. Yaprağı kabuklarından arındırıp içindeki jel cilde uygulanır.

Aloe Vera yüze sürülür mü? Evet, yukarıdaki anlatımda olduğu gibi yaprağın içinde jel cilt bakımında bir çok bölgeye sürülebilir. Ancak tahriş olmuş, akneli bölgeler için az miktarda uygulanması önerilir. Yaygın olarak kullanılan Aloe Vera cilt bakım yöntemleri arasında yapraktan çıkan jeli, bal ve kil gibi maddelerle birleştirip maske şeklinde kullanılır.

Aloe Vera ile saç bakımı yapılır mı? Piyasada Aloe Vera içerikli bir çok saç bakım ürünü bulunuyor. Ancak bu tarz ürünler içeriğinde farklı kimyasal maddeler içerdiğinden her saç tipi için aynı etkiyi gösteremeyebiliyor. Bu noktada Aloe Vera ile saç bakımı yapmak için, bitkiden elde edilen jeli zeytinyağı ve sirke ile karıştırıp bir saç bakım maskesi elde edilebilir. Bu maskenin etkili olması için en az yarım saat beklemek ve güzelce durulamak gerekir.

Aloe Vera ağız yolu ile tüketilir mi? En çok merak edilen sorulardan biri jelin ağız yolu ile tüketilip, tüketilmediği. Aloe Vera bitkisinden çıkan jel en az bir gün buzdolabında saklanarak tüketilebilir. Jeli tatlandırmak için isteğe göre limon yada bal kullanılabilir.

Aloe Vera yaralara doğrudan sürülebilir mi? Evet, alerjik sorunlarda yada yanık, yara veya böcek ısırmalarında Aloe Vera jeli doğrudan bölgeye sürülebilir. Ağız içinde oluşan yaralar içinde geçerlidir.

İlginizi Çekebilir!

Evinizden Böcekleri Uzaklaştıran 5 Bitki Önerisi

Aloe Vera Bakımı nasıl yapılır? Aloe Vera nasıl yetiştirilir?

Hazır olarak satın almak yerine Aloe Vera bitkisini evinizde yetiştirmek isteyebilirsiniz. Çiçekçilerde ortalama 5 ile 10 tl arasında Aloe Vera tohumu alabilirsiniz. Fide halinde satılan Aloe Veralar ise ortalama 15- 20 TL arasındadır.

Aloe Vera bakımı oldukça kolay bir ev bitkidir. Saksıda yetişebilir, güneş alan bir bölgede rahatça büyüyebilir. Normalde Aloe Vera bitkisinin büyümesi için filtrelenmiş güneş ışığı yeterli olacaktır fakat pencere kenarı yada balkon gibi alanlarda direk güneş ışığı altında daha hızlı ve sağlıklı büyüyecektir.

Evde Aloe Vera yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sulamadır. Aloe Vera fazla sulama ile kolayca çürüyebilecek bir bitkidir. Toprağın tamamen kuruduğunda normal sulama yapılmalıdır. Tabi ki bol güneş alan bir bölgede yetişiyorsa toprak daha hızlı kuruyacak ve günlük normal bir sulama Aloe Vera yetiştirmek için yeterli olacaktır.

Aloe Vera yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise toprağın süzek olmasıdır. Eğer kullandığınız toprak yeterince süzek değilse ilave olarak ponza taşı kullanabilirsiniz.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

 • Rustik Banyo Dekorasyon Fikirleri

  Birçok banyo dekorasyon modeli bulabilirsiniz. Fakat rustik banyo dekorasyonu bu fikirler içerisinde en doğal olanıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*