Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Duvar Dekorasyonu ve İlham Veren Tasarımlar

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Dekorasyon / Duvar Dekorasyonu ve İlham Veren Tasarımlar

Duvar Dekorasyonu ve İlham Veren Tasarımlar

tarihinde eklendi

Duvarlar  yaşam alanlarımızın sınırlarını belirleyen bir mimari unsur oldukları kadar bu alanlarının dekorasyon tarzını ve kalitesini büyük ölçüde etkileyen elemanlar olarak düşünülmelidir. Metal, taş, beton yada ahşap, duvarlar hangi malzemeden üretilmiş olursa olsun hiç şüphe yok ki yaşam alanlarının vazgeçilmez parçalarıdır. Zeminden tavana kadar her yaşam alanına uygun mimari özelliklere sahip olan bir duvar dekorasyonu estetik açıdan iç mekanda inanılmaz bir etki yaratabilir.

Duvarlar üretim malzemesine göre yaşam alanlarında farklı etkiler yaratabilir. Örneğin, ahşap kaplama duvar dekorasyonları ilk bakışta sıcak ve samimi bir etki bırakır. Taş duvarlar kır evlerini andıran bir sıcaklığa ve doğallığa sahipken, beton ve metal duvarlar iç mekanda daha çok sert aynı zamanda modern endüstriyel bir hava kazandırır. Yazımızın devamında duvar dekorasyonu ile merak ettiğiniz detayların yanı sıra ilham alabileceğiniz birbirinden şık duvar tasarım örnekleri bulabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu ve İlham Veren Tasarımlar

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi duvar yapımında kullanılan malzemenin kendine has bir tarzı, avantajı ve dezavantajı vardır. Bu anlamda duvar dekorasyonu için belli bir dekorasyon tarzından yola çıkılmalıdır. Örneğin rustik sıcak bir iç mekan tasarımı için duvar dekorasyonu düşünüyorsanız karşınıza hemen taş kaplama duvar örnekleri çıkacaktır. Yada geniş açık planlı bir mekan için modern duvar tasarımı arıyorsanız beton yada metal detaylı duvar örnekleri ile karşılaşabilirsiniz. Yaşam alanına uygun bir duvar tasarımı için mekanın dekorasyon tarzından, renklerinden ve malzeme çeşidinden faydalanabilirsiniz.

duvar dekorasyonu ve tasarım fikirleri 2018

duvar dekorasyonu ve tasarım fikirleri 2018

Bir mekanı dekore ederken genelde tarza yönelik mobilya ve aksesuarlara öncelik verilir. Aslında bu seçeneklerden çok daha önce yaşam alanın karakterini, dokusunu belirleyen ana unsurları yani duvarlara odaklanmak gerekir. Oysa ki mekan içindeki mobilyaların kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, aksesuar ve renk uyumlarında başarılı bir tema çıkmış olsa bile, boş ve bakımsız duvarlar her zaman bu güzellikleri gölgeleyecektir. Bu anlamda yaşam alanında kusursuz bir güzelliğe sahip olmak için duvar dekorasyonu konusunda ilham kaynaklarından mutlaka yararlanmak gerekir.

Peki duvar dekorasyonu nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli?

Duvar dekorasyonu mekanın mimari özelliklerine, yaşam alanın tarzına göre değişiklikler gösterir. Daha açık şekilde odadan odaya değişebilecek bir unsurdur. Her şeyden önemlisi temiz ve bakımlı bir duvar mekanı asla gölgelemez. Fakat bahsettiğimiz gibi duvar dekorasyonu yaşam alanın tarzına göre farklılık gösterir, eğer sanayi tipi bir iç mekandan bahsediyoruz tam tersi yıpranmış, yaşanmışlık hissi veren yıpranmış duvarlar daha makbul ve tamamlayıcı özelliktedir.

Standart duvarlar için hasarsız ve lekesiz bir görünüme sahip olması önemlidir. Aynı zamanda yaşam alanındaki mobilyalara uyumlu şık renklere sahip bir duvar mekanı daha yeni ve daha güzel gösterecektir.

Düz renklere sahip, hasarsız temiz bir duvar mekanın bütünlüğü açısından oldukça önemli. Ancak düz renk duvarlar bir süre gözünüze sönük, cansız görünmeye başlayabilir. Bu anlamda duvarlarınızı süsleyerek hareket kazandırmayı isteyebilirsiniz. İşte bu tam bu noktada hayalinizdeki duvar dekorasyonu için bir çok farklı seçenek çıkacaktır.

Nedir bu seçenekler, duvar kağıtları, duvar kaplamaları, duvar çıkartmaları, tablolar gibi tamamlayıcı dekoratif parçalar ilk akla gelenler. Duvarınızı özelleştirmek ve öne çıkarmak için hangi seçeneği tercih ederseniz edin, mekanda kalabalık görünecek, yorucu bir görünümden mutlaka kaçının. Bu ne demek? Örneğin duvarınızı şık bir duvar kağıdı ile süslemek isteyebilirsiniz, seçeceğiniz duvar kağıdı üzerinde göz yoran büyük desenler, boğucu renkler olmamalı. Nasıl ki bir duvar için tablo seçerken tasarımın ebatları büyük önem taşıyorsa, duvar dekorasyonu içinde aynen bu şekildedir.

Mekan içinde detayları öne çıkan, çok renkli yada dikkat çekici mobilya ve aksesuar tercihleriniz varsa, duvar dekorasyonu için daha sade seçenekler tercih etmelisiniz. Ferah, minimal bir iç mekanda duvar dekorasyonu için bir çok farklı seçenekten özgürce faydalanabilirsiniz. Bu tarz kalabalıktan uzak, sade iç mekanlarda duvarlarda yapacağınız en küçük değişiklikler bile dikkat çekecektir.

Duvar için en popüler malzemeler

Taş duvarlar : Eviniz için farklı dekorasyon tarzlarından esinlenmek isteyebilirsiniz. Örneğin oturma odasının bir duvarını taş kaplama olarak değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Ülkemizdeki daire metrekarelerini göz önünde bulundurursak, oda içinde belli bir duvarı öne çıkarmak daha mantıklı bir karar olacaktır. Küçük odalarda tüm duvarı taş kaplatmak yorucu bir iç mekan görünümü yaratabilir. Örneğin televizyon arkası bölüm taş kaplama duvar dekorasyonu için ideal bir bölümdür. Aynı şekilde uzun dar antreler içinde son derece estetik ve şık bir seçenek haline gelebilir.

Tuğla duvarlar : Duvarda taş duvar etkisini tuğla kaplamalar ile aynı şekilde elde edebilirsiniz. Sıvasız tuğla kaplamalar mekanda sıcak ve samimi bir etki yaratabilir.

Endüstriyel tarzı iç mekanların duvar kaplamalarında beton kadar tuğla kaplamaları da öne çıkar. Farklı renk ve ebatlara sahip tuğla kaplamalar mekanda modern bir etki yaratmak için tercih edilebilir. Üstelik hemen her yaşam alanında bu modern etkiyi rahatlıkla yansıtabilen bir malzemedir.

Ahşap duvarlar : Yüzyıllardır dünyada zamana meydan okuyan eski bir mimaridir. Farklı renk, doku ve çeşitleri ile ahşap kaplama duvarlar hem dayanıklı, hemde son derece estetik bir görünüm sergiler.

Üstelik her bütçeye göre uyarlanabilir ve kolay tasarlanabilmesi ile son derece avantajlıdır. Üstelik ahşap kaplama duvarlar ısı yalıtımı içinde son derece karlı bir seçenektir. Diğer bir açıdan bakarsak, ahşap duvarlar iç mekanda doğallığı ve estetiği harika şekilde vurgular.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Ev Tekstili Nedir?

    Ev dekorasyonu yalnızca mobilyalardan ibaret değildir. Ev tekstili de ana eşyalar kadar önemlidir. İşte bu ayrıntıya gereken özeni gösterirseniz eviniz çok daha keyifli, enerjisi yüksek ve şık bir görünüme kavuşacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*