Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Gri ile Uyumlu Renkler ve Kombinasyon Önerileri

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Renkler / Gri ile Uyumlu Renkler ve Kombinasyon Önerileri

Gri ile Uyumlu Renkler ve Kombinasyon Önerileri

Evinize bu çok özel rengi dahil etmek istiyorsanız yazımızda gri ile uyumlu renkler ve kombinasyon önerilerinden ilham alabilirsiniz.

tarihinde eklendi

Dekorasyonda son yılların yükselen rengi olarak karşımıza çıkan gri renkler, iç mekanların görsel estetiğini attırarak, daha estetik ve çekici bir hava kazandırıyor. Gri ve tonları günümüzde artık her tarz yaşam alanı için popüler iç mekan renkleri arasında yer alıyor. Fakat bu kadar popüler olmasına rağmen gri hala bir çok ev sahibi için soru işareti oluşturan cesur bir renk. Peki dekorasyonda hiç risk almadan gri renk nasıl kullanılabilir, griye yakışan renkler neler? Evinize bu çok özel rengi dahil etmek istiyorsanız yazımızda gri ile uyumlu renkler ve kombinasyon önerilerinden ilham alabilirsiniz.

Son yıllarda gerek modern gerek klasik iç mekan trendlerinde grinin her tonunu görebilmek mümkün. Üstelik sadece duvar boyası olarak değil, mekan içinde bir çok farklı bölümde gri ile odak noktaları oluşturmak mümkün. Gri ve tonlarını evinizde kullanmaya hala cesaret edemiyorsanız yazımızda yer verdiğimiz birbirinden çekici gri ev dekorasyon örnekleri, gri ile uyumlu renkler ve kombinasyon önerilerinden ilham alabilirsiniz.

Gri ile Uyumlu Renkler ve Kombinasyon Önerileri

Gri tonlarının son yıllarda iç mekanlarda özellikle duvar boya rengi olarak öne çıktığını görüyoruz. Modern ve minimalist yaşam alanlarının popüler rengi olmasının yanı sıra klasik  ve neo klasik mekanlar içinde grinin güçlü ve çarpıcı bir etkisi var. Peki gri renkler neden bu kadar ilgi görmeye başladı ve dekorasyonda gri renklerin etkileri nelerdir kısaca bunlardan bahsedelim.

Dekorasyonda griye yakışan renkler

Dekorasyonda griye yakışan renkler

Gri soğuk renkler grubuna dahildir ve pek çok farklı tonu vardır. Bu tonlar açıktan koyuya bir çok farklı dekorasyon stiline uyum sağlayabilecek esnekliktedir. Örneğin İskandinav, Endüstriyel, modern rustik, eklektik yada klasik stiller için gri renkler pek çok farklı şekilde mekana şık bir hava katabilir. Gri mekanda sakin ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratır. Bunun yanı sıra gri renkler mekanda doğallığı ve ferahlığı başarıyla hissettirebilir.

Gri ile uyumlu renkler – renk kombinasyonları

Bir çok kişi gri renklerin yaşam alanlarında soğuk ve karanlık bir etki yaratacağını düşünür ve bu renkleri kullanmaktan çekinir. Evet, grinin yanlış kullanımı mekanda soğuk bir etki yaratabilir, fakat gri doğru renklerle eşleşirse ortaya son derece cazibeli ve şık bir stil çıkabilir.

Bu noktada gri kullanmaya cesaretiniz yoksa size önerimiz hiç vakit kaybetmeden İskandinav tarzı evlere göz atmalısınız. Çünkü grinin her tonunu bu modern ve ferah evlerde inceleyebilir, bu rengin mekana ne derece ferahlık ve şıklık kazandırdığını rahatça gözlemleyebilirsiniz.

Dekorasyonda gri kullanmadan önce mutlaka gri ile uyumlu renkler ve en çok kullanılan gri tonlarını incelemelisiniz. Griyi duvar rengi olarak mı, yoksa mobilyalarda mı öne çıkaracağınız konusunda size ilham vereceğini düşündüğümüz harika gri ev dekorasyonu modellerini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Griye yakışan renkler – Beyaz

Evinizde gri kullanmak istiyorsunuz fakat mekanın soğuk görüneceğinden korkuyorsanız oda genelinde beyaz tonları öne çıkararak griyi odak noktası olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hiç risk almadan odada grinin estetik ve şık etkisini hissedebilirsiniz.

Bu noktada duvarda ve zeminde beyaz tonları, mobilya tasarımlarında gri renkleri tercih edebilirsiniz. Gri koltuk takımları beyaz duvarlarla mükemmel bir uyuma sahiptir. Farklı gri tonları içeren perdeler ve halı modelleri ile mekanda ferah ve estetik bir stil oluşturabilirsiniz.

Griye yakışan renkler – Mavi

Gri bir çok farklı renk ile eşleşebilir fakat griye yakışan renkler arasında öyle bir renk var ki mekana kattığı cazibe ve enerji tek kelimeyle muhteşem. Tabi ki maviden bahsediyoruz, mavinin bir çok tonu gri ile mükemmel bir uyum sağlar.

Griyi koltuk yada duvar boyası olarak kullanmanız bu noktada önemli değil. Mavi renkleri mekan içinde bir çok parçada kullanarak odak noktaları yaratabilirsiniz. Örneğin mavi perdeler, mavi desenli halılar, kırlent ve yastıklar, yada duvarda mavi tonlarda bir tablo gibi. Gri ağırlıklı bir mekanda mavi en küçük detaylarda dahi dikkat çekebilecek bir renktir.

Griye yakışan renkler – Sarı

Gri ile olan uyumuyla dikkat çeken renklerin başında gelen sarı, mekanda daha sıcak ve enerjik atmosfer yaratır. Gri sarı uyumu genelde salon, mutfak ve çocuk odası dekorasyon örneklerinde karşımıza çıkar. Fakat bu ikilinin muhteşem uyumundan yatak odanızda yada banyonuzda yararlanabilirsiniz.

Yatak odanız için gri duvarlar düşünüyorsanız, sarı bir makyaj masası yada dresuar tasarımı mekana hareket katabilir ve daha keyifli sıcak bir alana dönüştürebilir. Sarıyı küçük aksesuarlarda öne çıkarmakta mümkün, dekoratif vazolar, tablolar, yastıklar yada aydınlatmalarda kullanarak odanızda şık bir stil oluşturabilirsiniz.

Griye yakışan renkler – Kırmızı

Gri renklerin öne çıktığı bir mekanda kırmızı renkleri mümkün olduğunca dengeli kullanmak gerekir. Evet, kırmızı gri ile uyumlu renkler arasındadır fakat yoğun kullanımı dikkat dağıtan bir stil görünümü yaratabilir. Bu noktada kırmızı tonları mümkün olduğunca detaylarda öne çıkarmayı düşünebilirsiniz. Örneğin kırmızı yastıklar, kırmızı bir tablo, küçük dekoratif bir puf yada duvarda şık bir tablo gibi.. Bu şekilde mekanda daha enerjik bir hava yaratabilirsiniz.

Griye yakışan renkler – Turuncu

Gri duvarlara yada koltuklara uyumlu hemde mekanı canlandıracak bir renk arıyorsanız turuncu kesinlikle denemeniz gereken bir renktir. Tıpkı kırmızı gibi küçük detaylarda turuncuyu mekana enerji katması için kullanabilirsiniz. Gri duvarlarda turuncu detaylı tablolar, duvar süsleri ve çeşitli aksesuarlara yer açabilirsiniz. Gri koltuk takımları içinse turuncu yastıklar, koltuk şalları yada küçük dekoratif puf ve sehpalar mekana enerji katacaktır.

Griye yakışan renkler – Siyah

Gri renkler kullanarak mekanda modern ve mininalist bir stil oluşturmak için siyah tonlarını öne çıkarabilirsiniz. Gri ile siyah uyumu mekanda çarpıcı bir etki yaratır. Gri duvarlar ile estetik bir tarz yaratmak için siyah mobilyalar tercih edebileceğiniz gibi, siyah beyaz çizgili bir halı, siyah tablolar yada dekoratif aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Griye yakışan renkler – Pembe

Gri maskülen bir renk olabilir fakat küçük pembe dokunuşlarla mekanda feminen bir stil yaratmak mümkün olabilir. Pmbe gri ile uyumlu renkler arasında belkide en cesur tondur. Gri ağırlıklı bir mekanda pembeyi tekstil ürünlerinde ve küçük aksesuarlarda öne çıkararak daha sıcak ve neşeli bir atmosfer yaratabilirsiniz. Pembe mekanda samimi ve sıcak bir etki yaratır ve grinin soğuk havasını geri plana atar.

Griye yakışan renkler – Mor

Gri bir mekanda sofistike bir hava yaratmak istiyorsanız mor renkleri hiç düşünmeden mekana dahil edebilirsiniz. Bu aşamada gri yanında metalik aksamlar kullanarak odanın çekiciliğini bir tık daha arttırabilirsiniz. Mor renk sandalyeler, mor bir sehpa, mor desenli halı yada tablolar mekanın atmosferini bir anda değiştirecek, daha kaliteli ve çarpıcı bir stil ortaya çıkacaktır.

Griye yakışan renkler – Turkuaz

Griye yakışan renkler içinde mavi ile olan muhteşem uyumdan bahsetmiştik. Turkuaz tonları da en az mavi kadar gri tonlara uyum sağlayabilen bir renktir. Turkuaz gir bir mekana enerji katmak için mükemmel bir seçimdir. Turkuaz rengini öne çıkarmak için ekstra bir çaba harcamanıza hiç gerek yok, en küçük detaylar bile mekanda odak noktası haline gelebilir.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*