Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Koltuk Nasıl Temizlenir Nasıl Silinir?

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Koltuk Nasıl Temizlenir Nasıl Silinir?

Koltuk Nasıl Temizlenir Nasıl Silinir?

koltuk nasıl temizlenir
tarihinde eklendi

Mobilya temizliği konusunda belkide en çok merak edilen soruların başında koltuk nasıl temizlenir sorusu geliyor. Koltuklar yaşam alanlarında en çok kullanılan mobilyalar, haliyle döşemelik kumaşlar daha çabuk kirleniyor. Eğer önlem olarak koltuk örtüsü kullanılmıyorsa koltuk temizliği daha zorlu bir iş haline gelebiliyor. Bugün yazımızda koltuk nasıl temizlenir, koltuk nasıl silinir hangi temizleme ürünleri kullanılmalı gibi merak edilen sorulara detayları ile yer veriyoruz.

Yanlış temizleme yöntemleri döşemelik kumaşlar üzerinde geri dönülemeyen zararlar verebilir. Bu açıdan koltuk temizliği yapmadan önce kumaşın cinsine ve temizleme talimatlarına uygun şekilde yol izlenmelidir. İçeriği bilinmeyen kimyasallar içeren kumaş temizleyici ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Koltuk Nasıl Temizlenir Nasıl Silinir?

Koltuk temizliği yaparken öncelikle yeni oluşan lekeye anında müdahale etmek gerekir. Koltuk üzerine bulaşan leke mümkün olduğunca dağıtılmadan hafifçe kumaşa tam nüfus etmeden alınmalıdır. Normal şartlarda koltuk temizliği yaparken elektrikli süpürgesiyle vakumlama işlemi yapılabilir. Herhangi bir leke çıkarıcı ürün kullanmayı düşünüyorsanız önce koltuğun görünmeyen bir kısmına uygulayın ve sonuçları gözlemleyin. Temizlik aşamasında temiz bezler, mümkünse mikrofiber bezler tercih edin.

koltuk temizliği nasıl yapılır

koltuk temizliği nasıl yapılır

Yazımızın devamında kumaş, deri ve kadife koltuklar için temizlik önerileri bulabilirsiniz. Ancak mutlaka önce koltuğunuzun kumaş cinsini ve temizlik talimatlarını gözden geçirmenizi öneririz.

Kumaş koltuk nasıl temizlenir?

  • Eğer koltuklarınız için çıkarılabilir koltuk kılıfları kullanıyorsanız yıkama talimatlarına uygun şekilde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
  • Kılıfların fermuar yada çıtçıtların kapalı olduğundan emin olun.
  • Koltuk kılıflarını elde yıkamayı düşünüyorsanız bir kap içinde deterjan yada sabun kullanabilirsiniz. Her iki şekilde suda iyice çözülmesini bekleyin.
  • Elde Koltuk kılıfı yıkarken çitilememeye özen gösterin, kumaşa zarar verebilirsiniz.
  • Arap sabunu yada kalıp sabun koltuk kılıfları için sıkça kullanılan temizlik ürünleridir. Ilık suya sabunu atıp, bir havlu ile kumaş kaplı koltukları çok bastırmadan silebilirsiniz.
  • Koltuk temizliği için organik deterjanlar kullanılabilir.
  • Koltuk lekeleri çıkarmak için yağsız sap spreyi, limon kolonyası yada çiğ lahana gibi farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Deri koltuk nasıl temizlenir?

Deri koltuklar farklı bir bakım gerektirebilir. Bundan dolayı deri temizliği için önerilen bakım ve temizlik ürünleri kullanmakta fayda var. Eğer bu tarz bir temizlik ürününüz yoksa ılık su ve arap sabunu ile deri koltukları temizleyebilirsiniz.

Ancak hazır bir ürün kullanılmadığı taktirde temizlik sonrasında kesinlikle deri bakımı ve temizliği için özel bakım ürünleri kullanmanız önerilir.

Deri koltuklar için alternatif temizlik yöntemleri 

Deri koltuk temizliği için farklı bir yöntem arıyorsanız beyaz sirke ve keten tohumunu deneyebilirsiniz. Bu iki malzemeyi karıştırarak koltuklarınızı rahatça silebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem aynı zamanda deri koltukları parlatmak içinde etkilidir.

Diğer bir yöntem ise yağsız saç spreyi kullanmaktır. Koltuğa saç spreyini sıkın ve temiz bir bezle güzelce silin. Ayrıca bu işlemi içinde aseton içermeyen oje temizleyicileri ile yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Çikolata Lekeleri Nasıl Çıkar Denenmiş Yöntemler

Kadife koltuk nasıl temizlenir?

Kadife koltuklar tıpkı deri koltuklar gibi özel bir temizliğe ve bakıma ihtiyaç duyar. Kadife döşemelik kumaşlar kesinlikle elde yıkanmamalı, çitilenmemelidir ve sıkılmamalıdır. Aksi halde kumaşte deforme olur ve kalitesini kaybeder.

Kadife koltuk temizliği için kuru temizleme önerilir. Ancak rutin temizlik için içine amonyak katılmış su buharı ile nemlendirip ufak bir fıra ile temizleme işlemi yapabilirsiniz.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Sonbahar Ev Dekorasyonu Önerileri

    Yaz bitti! Önümüz sonbahar… Peki, evinizi sonbahara hazırladınız mı? İşte sonbahar ev dekorasyonu trendleri…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*