Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Konteyner Evler (Container Houses)

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Dekorasyon / Konteyner Evler (Container Houses)

Konteyner Evler (Container Houses)

Doğayla iç içe huzurlu ve sakin bir yaşam tarzı için konteyner evlerden ilham alın!

tarihinde eklendi

Konteyner Evler (Container Houses)

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma, modern çağın getirileriyle birlikte biçim değiştirmeye devam ediyor. Özellikle sürdürülebilirlik (sustainability) gibi mimari bir ilke üzerinden yaşam alanları yeniden şekilleniyor, kullanılan malzemelerin çeşitliliği artıyor. Sadece kaliteli yaşam beklentisi dışında doğayla barışık, gelecek nesillerin varlığını garanti altına alan, geri dönüşümü yapılabilir, ikincil kullanımlara uygun modeller ve projeler ortaya çıkıyor.

Bu projeler kapsamında özellikle Avrupa’da sıklıkla kullanılan malzeme konteynerler. Aslen kara ve deniz taşımacılığında yük nakliyesi için kullanılan konteynerler sağlam yapıları ve ergonomik gövdeleri ile ikincil kullanımlar için konut mimarisinde yepyeni yaklaşımların ortaya çıkmasına olanak tanıyor.

Konteyner Evler (Container Houses)

Ülkemizde de barınma amaçlı konteyner kullanımı uzun yıllardan beri devam ediyor. Özellikle inşaat sektöründe geçici barınma alanları için kullanılan konteynerler inşaat alanında ya da şantiye de çalışan personelin ofis, yemekhane, yatakhane, wc ve banyo vb. gibi temel barınma ihtiyaçlarının karşılanması için temel çözüm yöntemi.

Konteyner ev modelleri

Konteyner ev modelleri

Ancak ülkemizde konteynerlerin tanınması aslen deprem gibi doğal afetler sonrasında kurulan konteyner kentlerin ortaya çıkışıyla daha da belirginleşti. Bu dönemde konteynerler kullanılarak acil barınma koşulları oluşturuldu. Birçok felaketzedenin ihtiyaçlarının karşılanmasıyla konteynerlerin yaşamsal önemi ön plana çıktı ve farklı mimari uygulamalar çerçevesinde ilgi odağı olmaya başladı. Yurt dışındaki durum ise bundan biraz daha farklı.

Özellikle Kıta Avrupa’da tanımlanan sürdürülebilirlik modern çağ teknolojisinin ortaya çıkardığı zararları minimize etmek adına çerçevesi çizilmiş bir ilke. Her türlü endüstriyel ve sanayi üretiminin birbirinden farklı ama mutlak bir oranda çevreye zarar verdiği düşünüldüğünde mimari uygulamalar bakımından böyle bir ilkenin ortaya çıkardığı sonuçlar ise oldukça ilginç.

Atıl durumda ya da ikincil kullanıma uygun konteynerlerin hem müstakil evler hem toplu yaşama imkan tanıyan apartmanlar hem de birçok özgün stile sahip konutların inşasında kullanılması Avrupa’da sıklıkla karşılaşılan bir durum. Kıtanın iklimsel farklılıklara sahip birçok bölgesinde mimari, güvenlik ve barınma için koşulları uygunlaştırılmış konteynerler birer lego parçası gibi birleştirilerek konut haline dönüştürülüyor. Özellikle ilk bakışta konteyner evlerin özgün ve kübik formlarıyla kent estetiği bakımından özgün bir yeri olduğu düşünülüyor.

Ancak bu özgünlük söz konusu konutların estetik bakımdan beklentileri tam olarak karşıladığı anlamına gelmiyor. Bu noktada, zorunlu barınma ihtiyacının estetik bir kaygı içermesi söz konusu olabilir mi sorusunun cevabı ise zaman içerisinde ortaya çıkacak arz talep dengesinin niteliğiyle belirlenecek gibi gözüküyor.

Modernleşen dünyanın bireyselleşen yaşamları ve gezegenimizin geleceğini kurtarmak adına belirlenen çevre koruma temelli ilkeler etrafında işlevsellikleri, temel beklentileri karşılama oranları ve pratiklikleri bakımından her ne kadar konteyner evlerin büyük bir öneme sahip olduğu düşünülse de kent yaşamı bakımından bir takım sorunlara yol açmaları da mümkün.

Örneğin İngiltere’nin başkenti Londra’da kronikleşen konut sorununa haftalık 75 sterlinlik bir ücretle kiralanan konteyner evlerle çözüm bulunmaya çalışılıyor. Konut sorununun giderilmesi için 2021 yılına kadar 800.000 konut yapılması öngörülen kentte özellikle geçici barınma ihtiyacının karşılanmasında konteyner evlerin önemi büyük. Ancak bu durum konteyner evlerin kullanımı ile birlikte bir gettolaşma tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Özellikle yeni yerleşim alanlarının inşası için yeterli alt yapı ve müsait alanı olmayan büyük kentlerdeki kalabalıklaşmış imar alanlarının varlığı mimari uygulamaların niteliğini etkilemekte. Sınırlı imar alanlarında büyük çaplı yapılaşmanın maliyetlerinin yıkım ve yeniden inşa giderlerini de içerdiği düşünüldüğünde kısa vadeli çözümler üretmek adına konteyner evler fayda sağlarken bu yapılaşmanın beraberinde kent dokusuna uygunluk teşkil etmeyen bir estetik yaratması da muhtemel.

Sonuç olarak insanoğlunun yaşam serüveninde barınma ihtiyacı da modernleşen ve değişime uğrayan ihtiyaçlar paralelinde değişmekte. Özellikle kent yaşamının bireyi kendine  uyduran hızlı ritmi ile birlikte kolay ulaşılabilir ve çabuk tüketilebilir her çözüm yöntemi otomatik olarak talep görmekte.

Fast Food (Hızlı Yemek) olarak tanımlanan niteliği zayıf ama tüketici bakımından ihtiyacı karşılayan gıdalarla başlayan bu hizmet arzı barınma koşulları bakımından da konteyner evler gibi yapıların kent yaşamına girmesini sağlıyor.

İnsanoğlu hayatta kalmak adına hem kendi yaşamsal koşullarını yaratıyor hem de bu koşullara uygun teknolojik ve pratik değişimlerle yaşadığı yerleri şekillendiriyor. Geçmişle bir karşılaştırma yapacak olursak; modern çağ ile birlikte kent hafızaları için farklı bir estetik anlayışın ortaya konduğunu söylemek yanlış olmaz.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • İçinizi Isıtacak Bahar Dekorasyonu Fikirleri

    Bahar geldi gidiyor… Hala bahar dekorasyonu yapmayanlardansanız şimdi harekete geçme zamanı! Evinizi ve içinizi ısıtacak bahar dekorasyonu fikirleri yazımızın devamında…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*