Bizi Sosyal Medyada Takip Edin :

Stüdyo Daire Dekorasyonu için Öneriler ve İpuçları

Evimveblog - ev dekorasyon blog
Anasayfa / Dekorasyon / Stüdyo Daire Dekorasyonu için Öneriler ve İpuçları

Stüdyo Daire Dekorasyonu için Öneriler ve İpuçları

tarihinde eklendi

Stüdyo tipi dairelerin iç tasarımları her zaman merak konusu olmuştur. Bu kadar küçük olması rağmen neredeyse tüm ihtiyaçları karşılayabilen stüdyo daire dekorasyonu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar ve öneriler yazımızın devamında sizi bekliyor.

Stüdyo daireler nüfus artışının hızlı arttığı şehir kentlerinde, metrekaresi küçük ancak beklentileri rahatlıkla karşılayabilen modern daireler. 1+0 yada 1+1 apartman daireleri genel olarak stüdyo daire olarak adlandırılabilir. Tek bir odaya sahip bu küçük modern daireler şehir hayatının merkezinde rahatlığı ve konforu ile oldukça ilgi gören daire tipleridir. Stüdyo daire dekorasyonu, avantajları ve dezavantajları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazımızın devamında..

Stüdyo Daire Dekorasyonu için Öneriler ve İpuçları

Stüdyo daireler, kalabalık ve stresli şehir hayatının içinde küçük bir yaşam alanında teknolojiyi ve estetiği birleştiren minimal ve fonksiyonel bir konut tipi. Özellikle 21. yüzyılda modern ve fonksiyonel odaklı bu daireler şehir hayatının vazgeçilmez konut formlarından biri haline gelmiştir.

1+0 yada 1+1 olarak karşımıza çıkan modern stüdyo daireler özellikle yalnız yaşayanlar için ideal bir konut tipidir. Genç kesimin daha çok ilgi gösterdiği bu küçük modern daireler küçük metrekarelere sahip olmasına karşın pratik bir seçenek. Stüdyo daireler fonksiyonel, modern ve kullanışlı detaylara sahip fakat sınırlı alana sahip olması iç mekan dekorasyonu anlamında çoğu zaman zorluklara yol açabiliyor.

küçük modern stüdyo daire dekorasyonu

Stüdyo Daire Dekorasyonu

Küçük bir alanı dekore etmenin dışında, bu alanı en iyi şekilde değerlendirecek kullanışlı ve pratik seçimler yapmak stüdyo daire dekorasyonu için son derece önemlidir. Bu anlamda mobilya seçimi ve yerleşimi konusunda tüm ayrıntılar düşünülmeli ve doğru kararlar verilmelidir.

Tek bir odaya, yemek, uyku, çalışma ve dinlenme gibi fonksiyonları dahil etmek ve bunu yaparken alanın rahatlığından ödün vermemek oldukça zor bir iştir. Bu noktada stüdyo daire dekorasyonu için uzman dekoratörlerden mutlaka destek ve yardım alınmalıdır. Doğru bir planlama, doğru mobilyalar ve doğru renk seçimleri ve birazda yaratıcılık ile tek bir oda size tüm beklentilerinizi rahatça karşılayabilir.

Stüdyo Daire Dekorasyonu

Stüdyo daire dekorasyonu içi kendinize güveniyorsanız öncelikle mekan içindeki sınırları kafanızda belirlemeniz gerekir. Bu aşama mobilya seçiminden hemen önce yapılmalıdır, çünkü ilerleyen aşamalarda bu sınırlara uygun özelliklerde mobilya seçimi ile dekorasyonu şekillendirebilirsiniz. Eğer 1+1 stüdyo daire dekorasyonu söz konusu ise küçük odayı uyku ve dinlenme için yani yatak olarak kullanmanız gerekir. Büyük odayı yani salonu döşemeye başlamadan önce oturma alanı, mutfak gibi bölümlerin sınırlarını önceden belirlemeniz gerekir.

Başarılı bir stüdyo daire dekorasyonu örneğinde oda içinde farklı formaların sınırlarının hemen fark edilebilir olduğunu rahatça gözlemleyebilirsiniz. Düzenli, kalabalıktan uzak hatta olabildiğine yalın tablo bu işin püf noktasıdır. Alan içinde önceden küçük bölümler oluşturmak size daha rahat bir dekorasyon yapma imkanı sağlayacaktır.

Sınırları nasıl belirleyebilirim?

Peki duvarı olmayan bir odaya birden fazla ve farklı yaşam formu nasıl dahil edilebilir? Zor gibi görünüyor değil mi? Doğru bir tasarım ve mobilya seçimleri ile aslında çok pratik şekilde bu aşamayı geçmek mümkün. Alanın küçük olmasından dolayı hem seçilen mobilyanın, hemde yapılan renk seçimleri büyük önem taşır. Hatalı seçimler bu odayı ferahlıkdan ve modern görünümden uzaklaştıracağı gibi mekanda boğucu bir atmosfer yaratabilir.

Örneğin dekoratif seperatörler açık planlarda pratik şekilde sınır belirleyebilir, fakat stüdyo daireler söz konusu ise bu tasarımlar mekanda kalabalık yaratan unsurlar haline de dönüşebilirler. Amaç mekanda modern ve ferah bir atmosfer yaratmak ise duvarları taklit eden tasarımlar yerine bu sınırları belirlemek için malzeme ve renk çeşitliliğinden yararlanılmalıdır.

Basit bir örnek verecek olursak oda içinde tv bölümünün sınırlarını ortaya çıkarmak için bu alanda uyumlu renklerde dekoratif bir halı tercih edilebilir. Halı sadece basit bir örnek,  bunu bir mobilya, kitaplık, duvar rafı yada belirli bir rengi öne çıkarıp odak noktası yapmak gibi bir çok seçenek mevcuttur.

Duvarları değerlendirin 

Stüdyo daire dekorasyonu söz konusu ise kesinlikle duvarları en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Oda metrekare olarak küçük olabilir, fakat bu istediğiniz aksesuarları yada kişisel aksesuarları kullanamayacaksınız anlamına gelmiyor. Bu anlamda zeminden duvara kitaplıklar kullanabilirsiniz. Yani dikey raflar, kitaplıklar yada özel yapım tasarımlar kullanarak küçük bir odaya derinlik katabilirsiniz.  Bu sayede duvarları daha kullanışlı ve şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Doğru mobilya seçimi 

Tek odalı bir mekanı dekore ettiğinizi unutmayın, yani fazlalığa hiç bir şekilde yer yok. Mobilya tasarımı stüdyo daire dekorasyonu için en önemli aşamadır. Bu noktada ihtiyaçlara yönelik mobilyalara yer vermelisiniz. Kullanmayacağınız tasarımlara asla yer vermeyin, bir kanepeye ihtiyacınız varsa açılır kapanır olmasına dikkat edin. Bu küçük detay yapacağınız dekorasyonda size büyük kolaylık sağlayacaktır. Büyük ve geniş mobilyalardan uzak durun, bu seçimler sadece kısıtlı olan alanı daha fazla daraltacaktır.

İşlevsel mobilyalara odaklanmak doğru bir karardır. Yatağa dönüşen kanepeler, açılır kapanır yemek masası yada akıllı sehpalar.. Bu tasarımlar ile mekanı daha verimli kullanırken aynı zamanda işinizi kolaylaştırmış olacaksınız. Kısacası modüler ve işlevsel mobilya tasarımları stüdyo daire dekorasyonu için en doğru seçimlerdir.


İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bu ay en çok okunanlar

  • Ev Tekstili Nedir?

    Ev dekorasyonu yalnızca mobilyalardan ibaret değildir. Ev tekstili de ana eşyalar kadar önemlidir. İşte bu ayrıntıya gereken özeni gösterirseniz eviniz çok daha keyifli, enerjisi yüksek ve şık bir görünüme kavuşacaktır.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*